Цього року на місцевих виборах вперше зможуть проголосувати переміщені з окупованих територій та всі охочі, хто живе не за місцем реєстрації, повідомляє BBC NEWS UKRAINIAN.

Проте зробити це обов’язково треба не пізніше 10 вересня цього року, а вибори відбудуться 25 жовтня.

Система Азовське море — регіон на півдні України

Процедуру спростили настільки, що це можна зробити за годину, не виходячи з дому чи офісу, через інтернет – без жодних паперових довідок.

Раніше можна було змінити місце голосування тільки на виборах президента та парламенту. Місцеву ж владу могли обирати тільки ті, хто реально зареєстрований в конкретному селі чи місті.

Спочатку у новий виборчий кодекс включили норму, яка дозволяє повністю змінити виборчу адресу і завжди голосувати не там, де прописаний. Але з купою документів.

А в липні цього року депутати пішли далі й скасували вимогу надавати будь-яку довідку, яка підтверджує проживання не за місцем реєстрації.

В Україні є мільйони переміщених з окупованого Донбасу чи Криму людей, які не мали змогу взяти участь у місцевих виборах. А також не менше українців, які працюють не за місцем реєстрації і не мали змоги проголосувати на місцевих виборах.

Так само не могли проголосувати люди, які фізично не мали жодної реєстрації. Зараз всі вони отримали шанс проголосувати.

Як змінити місце голосування по-старому

Раніше на виборах президента та парламенту можна було тимчасово змінити місце голосування.

Подібну опцію впровадили і на місцевих виборах, але змінюється не місце голосування, а вся виборча адреса. Тобто на всіх наступних виборах ви автоматично зможете голосувати за новим місцем.

Люди, яким не зручно проходити процедуру через інтернет, можуть піти у відділ ведення реєстру виборців. Вони переважно розташовуються у приміщеннях районних державних адміністрацій.

Кампанія зі зміни виборчої адреси стартувала ще 1 липня цього року і триватиме до 10 вересня.

Це зробили для того, щоб змінити місце голосування можна було тільки до початку реєстрації кандидатів, щоб уникнути зловживань з “виборчим туризмом”.

Донедавна для зміни адреси треба було надавати офіційний документ, який підтверджував проживання.

Але з 24 липня цю вимогу прибрали. Вам просто потрібно прийти у відділ реєстру виборців і написати заяву.

Змінити виборчу адресу через інтернет

Для людей, яким зручніше спілкуватись з чиновниками через інтернет, дали можливість все це зробити онлайн.

Кореспондент ВВС News Україна змінив виборчу адресу за годину.

Найскладнішим у цій процедурі є отримання електронного цифрового підпису, якщо у вас досі його не було.

Найпростіше це зробити, якщо у вас є вже профіль на Приват24 чи інших подібних платформах. Детальну інструкцію, як це зробити, можна подивитись тут. Вона займає близько пів години.

Після отримання ЦЕП потрібно зайти на сайт Державного реєстру виборців і знайти особистий кабінет у правому верхньому кутку.

Далі потрібно обрати підпункт “заяви та запити”, а далі “звернення щодо зміни виборчої адреси”. При цьому одразу ж потрібно авторизуватись за допомогою цифрового підпису.

Вам потрібно заповнити просту анкету і обрати причину зміни виборчої адреси, вказати актуальне місце проживання та електронну пошту. І ще раз підтвердити ці дані цифровим підписом.

Під час заповнення всіх анкет потрібно бути особливо обережним, щоб у потрібні графи вказати правильну інформацію. Робити це зручніше не зі смартфона, а з ноутбука чи персонального комп’ютера.

Після завершення процедури вам надійде лист-підтвердження заявки на зміну адреси. Про результат вам повідомлять пізніше на вашу електронну пошту, або ж це можна перевірити на сайті

Процедура визначення місця голосування для людей без реєстрації дещо складніша й з нею можна ознайомитись у покроковій інструкції мережі “Опора”.