Готель Наріман в Генічеську

У зв’язку з арештом головного редактора генічеського інтернет-видання «Новий Візит» Г.Осьмаком ми провели невелике розслідування.

Головний редактор генічеського інтернет-видання «Новий Візит» Г.Осьмак

Було дуже дивно, що явний проукраїнський патріот і депутат два роки переховувався в окупації і навіть отримав у Генічеську російський паспорт.

До арешту Осьмака був ще один гучний арешт кримсько-татарського активіста Нарімана Аблязова, який також залишився в окупації і при цьому здійснював господарську діяльність, не особливо переховуючись від переслідувань з боку ФСБ та влади.

У чому ж справа ?

Після вторгнення та подальшої окупації на території Генічеського району залишалася велика кількість генічеських чиновників, депутатів, підприємців різного рівня, які до 24 лютого вважали себе у лавах українських патріотів та брали участь у різних проукраїнських заходах виходячи з робочої необхідності та своїх переконань.

Зайве говорити, що їхні списки були у ФСБ ще до початку вторгнення і вони знали хто є ху в Генічеському районі.

ФСБ вирішило не заарештовувати таких осіб після вторгнення, а обмежилося конфіденційними бесідами. Під час таких розмов заявлялося приблизно таке — ми знаємо про вашу діяльність, яка дає привід посадити вас до в’язниці.

Однак ми пропонуємо наступне — ви відмовляєтесь від будь-якої проукраїнської активності і за потреби йдете на співпрацю з ФСБ. Ви підтримуєте щонайменше мовчазною згодою всі дії російської влади.

В обмін ми даємо вам гарантії непереслідування, дозволяємо отримати російський паспорт, вести господарську діяльність.

Оскільки розмови були суворо конфіденційними і супроводжувалися підписуванням зобов’язань, то обидві сторони, зі зрозумілих причин, тримали вміст розмов та підписку в таємниці.

Ті хто був не згоден з політикою російською адміністрацією, які розуміли, що відбувається, воліли виїжджати з району не дивлячись на вимушені підписки або на обіцянки подумати, а потім підписати зобов’язання.

Місцеве генічне чиновництво та депутати обтяжені великою власністю воліли йти на співпрацю за умови гарантій від окупаційної влади збереження власності.

Повірте, що «патріотам» було що втрачати — робота при адміністрації, багаторічне депутатство дозволяло накопичити достатню кількість власності, яка могла вплинути на їхній вибір.

До особливо норовливих російська адміністрація застосовувала такий засіб переконання як відправка «на підвал» в 17 училище яке виявлялося або у відправці або до висловленої загрози.

Особливо «пильних записних проукраїнських патріотів» у Генічеську було мало. Люди або погоджувалися на умови російської влади або виїжджали з окупованої території

Українських патріотів, які залишилися в Генічеську, без жодних лапок ламали, катували на підвалі і виводили на російські суди, а умовні генічеські довоєнні патріоти воліли йти в глуху відсидку вдома.

Така модель поведінки дозволяла залишатися на волі багатьом з тих, хто присягався у вірності українській владі у довоєнний час.

Однак так вийшло, що з ініціативи лідера Криму Аксьонова отримала розвиток тема, як росіяни кажуть «злочинного» кримськотатарського батальйону імені Номана Челебіджехана.

У рамках цієї справи пішли затримання активістів батальйону, потім, за логікою кримінальної справи слідчі переключилися на осіб, які, на їхню думку, так чи інакше підтримували активістів кримсько-татарського батальйону.

Тут трапилася колізія — з одного боку російська влада дала зобов’язання не переслідувати українських чиновників за вчинки до 24 лютого, а з іншого боку заарештовані давали свідчення на нових і нових осіб, розширюючи коло учасників кримінальної справи.

Перемогла концепція відкриття нових і нових кримінальних справ і відповідно арештів. Підписки та зобов’язання перед ФСБ були визнані незаконними.

Про-українське чиновництво та депутати, які повірили новій владі, були пущені під ніж нових кримінальних справ і переслідувань. Т.к. в адміністративній системі Генічеського району було дуже мало осіб, які взагалі ніяк не стикалися б з кримсько-татарським батальйоном.

Так раніше заарештованого кримськотатарського та українського активіста та депутата Нарімана Аблязова заарештували за нібито безкоштовну допомогу батальйону будматеріалами.

Заарештованого українського журналіста Геннадія Осьмака звинуватили у піарі батальйону, який фактично виражався у виявленні його професійної діяльності — висвітленні новин Генічеська та району.

Завтра, цілком можливо, відкриють нові кримінальні справи особам, які так чи інакше стикалися з діяльністю кримсько-татарського батальйону.

Джерело — Украинские чиновники и активисты Геническа в оккупации