Генічеськ розташований на узбережжі Азовського моря і одночасно на березі Сивашу.

Озеро Сиваш чи Гниле море у свій час вважалося своєрідною затокою Азовського моря хоча за фактом це окреме невелике море.

Відпочинок в Генічеську на Азовському морі

Невелике курортне містечко розташоване в самій західній точці Азовського моря і є курортною агломерацією Генічеська і таких сіл коси Арабатська стрілка як Генічеська Гірка, Щасливцеве, Стрілкове і село Приозерне там де знаходиться Рожеве озеро Сиваша.

Те, що Генічеськ знаходиться на Азовському морі і визначило його як один із великих курортних центрів на Азовському морі. Тут, у Генічеську та на Арабатській стрілці, як гриби після дощу, за останні тридцять років виросли нескінченні вулиці з приватними сімейними пансіонатами, базами відпочинку та будинками відпочинку.

Перемежовуючись великими пансіонатами такими як Чайка, Папа де Море, Будівельник, Меліоратор, Друга Чайка, Азов, Бригантина, Буревісник тут розташовувалися такі унікальні та популярні сімейні пансіонати як КГК Комфортний, Комфорт Плюс.. і так далі.

У довоєнний час Генічеськ та Арабатська стрілка приймали до мільйона відпочиваючих та туристів на берегах Азовського моря. Курортників приваблювали низькі ціни, нескінченні піщані пляжі Арабатської стрілки, Азовське море дрібне, яке вже прогрівається вже травні-квітні і звичайно привітність місцевого населення.

Економіка Генічеського району та добробут місцевих жителів сильно залежали від літніх курортних сезонів. Типова генічеська родина рік безбідно жила від грошей зароблених під час літнього курортного сезону, який тривав від квітня до жовтня.

Насправді курортний бізнес у Генічеську починав оживати вже в лютому місяці, коли з’являлися перші ранні бронювання місць на пансіонатах, базах відпочинку і в приватному секторі.

Генічеськ місто курорт на Азовському морі

У березні місяці розпочинався сезон ремонтів житлового фонду, а у квітні вже закінчувався набір персоналу для обслуговування туристів та відпочиваючих.

Азовське море на якому розташовувався Генічеськ з настанням весни прогрівалося дуже швидко, невелика глибина моря (максимальна глибина Азовського моря становить 14 метрів) дозволяла воді дуже швидко набирати комфортну температуру, що приваблювало відпочиваючих з дітьми.

Перші відпочиваючі в Генічеську з’являлися наприкінці квітня-початку травня і далі їхня кількість лише зростала, досягаючи піку в липні-серпні місяці. Оксамитовий сезон у Генічеську наставав у вересні-жовтні, коли з дитячого Азовського моря роз’їжджалися сім’ї з дітьми.

Однак і вересень продовжував радувати відпочиваючих тихою і спокійною погодою на Азовському морі а генічан радував потоком туристів, що все ще триває.

У жовтні-листопаді наступав спад потоку відпочиваючих, які прагнули потрапити на береги моря. Проте потік відпочиваючих їхав уже не скільки на море, скільки на цілющі гарячі джерела на Арабатській стрілці.

Маючи широкий спектр лікувальних властивостей води гарячих джерел в Щасливцевому і в Стрілковому, як і раніше, залучали відпочиваючих. Звичайно це не був той стотисячний потік відпочиваючих, які прагнули потрапити на Азовське море в Генічеську.

Однак робота гарячих джерел залучали людей і біля джерел функціонували ринки та базари для задоволення потреб курортників.

Окрему категорію осінніх відвідувачів складали рибалки, які приїжджали із сусідніх областей на рибалку за с.Щасливцеве і далі за с.Стрілкове.

В останні передвоєнні роки на Арабатській стрілці та в Генічеську отримали свій розвиток такі масові види спорту як кайтсерфінг та віндсерфінг. Пляжні містечка цих любителів щороку подвоювалися в с.Щасливцеве, на Арабатській стрілці між Генічеськом та Генічеською гіркою, на берегах Сивашу біля Рожевого озера та Лебединого озера біля с.Приозерне.

Намагаючись розсунути тимчасові рамки відвідування Генічеська та Арабатської стрілки місцева влада стала проводити всілякі конкурси та змагання, фестивалі та масові гуляння.

Найзначніший фестиваль був проведений у довоєнному 2021 році на Рожевому озері, де організатори збудували поміст на Рожевому озері для танців і де галасливо та весело гуляла молодь з усієї України.

Генічеськ на Азовському морі під час окупації
На превеликий жаль розвиток курортного Генічеська на Азовському морі було перервано російсько-українською війною, що почалася.

Після окупації Генічеськ втратив статус одного з курортів на Азовському морі

Арабатська стрілка та Генічеськ окуповані росіянами втратили все напрацьоване десятиліттями завзятої праці — було втрачено репутацію дитячого курорту на Азовському морі, розірвано напрацьовані за минулі сезони зв’язки з колективами відпочиваючих та окремими сім’ями

Зараз Генічеськ та Арабатська стрілка переживають найгірші роки свого існування після закінчення Другої світової війни.

Пансіонати та бази відпочинку на Арабатській стрілці зайняті під казарми російській армії, житлові будинки в Генічеську та в курортних селищах Арабатської стрілки зайняті російськими силовиками та адміністративним апаратом росіян.

Очевидно, вже третій курортний сезон 2024 року буде пропущений місцевими жителями.

Важко собі уявити скільки часу потрібно Геніческу та Арабатській стрілці щоб повернути собі колишню славу курортного регіону.

16 березня 2024

Джерело — На каком море находится Геническ