Херсонська область

Герб Херсонської області України

Херсонська область, в іншому варіанті називана Херсонщина, є важливою адміністративно-територіальною одиницею України, розташованою на південному заході країни, обмежена Миколаївською, Дніпропетровською та Запорізькою областями на заході, півночі та сході відповідно, та має природні кордони з Автономною Республікою Крим на південному сході.

Розташована на обох берегах нижньої течії Дніпра, область має доступ до Чорного та Азовського морів.

За площею території Херсонська область посідає сьоме місце в Україні, її площа складає 28,4 тис. км².

На початок 2022 року населення області оцінювалося на рівні 1,0 млн осіб, що робить її 21-м за кількістю населення в Україні.

Адміністративним центром та найбільшим містом є Херсон, інші значущі населені пункти включають Нову Каховку, Каховку та Альошки.

Історія області налічує свої корені з 1944 року, коли вона була утворена шляхом виділення з Запорізької області Української РСР після звільнення від німецької окупації.

На жаль, з кінця лютого 2022 року Херсонська область стала місцем російської окупації внаслідок вторгнення Росії в Україну.

Зокрема, 30 вересня того ж року Росія оголосила про анексію області.

Проте завдяки контрнаступу Збройних Сил України, до 6 жовтня понад 400 км² території області повернулися під контроль України.

11 листопада українські війська зуміли ввійти в Херсон, але перед відступом російські війська спустошили місто, зокрема його основну інфраструктуру, включаючи системи енергопостачання та водопостачання.

Географічне положення та територія Херсонської області розгортається на площі 28 461 км², простягаючись від півночі на південь на 180 км та від заходу на схід на 258 км.

Розташована у степовій зоні на нижній течії річки Дніпро, область перетинає 19 річок, серед яких найвеличніші – Дніпро з довжиною 178 км та Інгулець з довжиною 180 км. Річка Дніпро визначає дві частини області: правобережну та лівобережну, також відому як Північна Таврія.

Херсонська область омивається Чорним морем на південному заході та Азовським морем на південному сході. На півночі межує з Дніпропетровською областю, на сході – з Запорізькою, на заході – з Миколаївською, а на південному кордоні з Автономною Республікою Крим.

Однією з ключових особливостей географічного розташування є доступ до Азово-Чорноморського басейну та Дніпровської водної магістралі. Це створює сприятливі умови для подальшого розвитку морських та річкових транспортних засобів, а також розвитку індустрії відпочинку.

Щодо клімату, Херсонська область характеризується помірно континентальним, посушливим кліматом. Середньомісячні температури варіюють від +25,4 °C у липні до -2,1 °C у січні. Влітку можливі температурні екстремуми до 40 °C, а взимку — до -20 °C. Безморозний період триває 179 днів на рік, а середньорічна кількість опадів коливається від 320 мм до 400 мм.